Humorný cestopis | Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Název v originále: Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Autor: Ladislav Zibura
Žánr: cestopis, humor
Série: -
Délka: 11 hodin 34 minut
Posloucháno: 7. - 28. října 2017, v češtině
Bez znalosti jazyka, kultury a map se Ladislav Zibura vydává na několikaměsíční pouť po Nepálu a Číně. Na své cestě potká spoustu zajímavých lidí, i když většinou nerozumí tomu, co říkají, nasbírá spoustu zážitků a píše si poznámky, ze kterých vznikla tato kniha. Vydáte se na cestu s ním i vy?
CHRÁMOVÁ STRAVA
Býval jsem jinoch slovutný,
svalnatý a mohutný.
Teď měsíc žeru jenom rýži,
slábnu a kurděje se blíží.
Proklínám vás, asketé,
proklínám celou vaši zem,
chci pořádný kus prasete,
ne nějakej blbej zen.
Samotný autorův humor mi docela sedl, i když se mi chvílemi zdál trochu přehnaný. Čemu se ovšem jen tak někdo nevyrovná, jsou "špatné básně". Ano, tak se autorova poezie opravdu jmenuje - protože je účelně napsaná tak, aby tahala za uši. A právě díky tomu je taky tolik vtipná.

Na druhou stranu ale musím ocenit několik postřehů, které mě opravdu zaujaly a zvedly mi náladu. Zároveň se autorovi povedlo skvěle popsat typické chování Nepálců a Číňanů a zejména jejich přístup k cizincům. Z knihy jsem si odnesla spoustu zajímavých poznatků a trochu mi to připomnělo můj roční pobyt v Belgii.
Knihu mám doma jak v audioknižní, tak v papírové verzi. Jako lepší ale jednoznačně hodnotím poslech. Sice přijdete o ilustrace, ale rozhodně není nad to nechat si knihu přečíst rovnou od autora - přesně tak, jak si to při čtení představoval. A když jde ještě ke všemu o takového komika, jako je Ladislav Zibura, u poslechu se skvěle pobavíte. Kromě toho nemůžu vynachválit skvělý hudební doprovod, který od sebe odděluje jednotlivé pasáže.
Pěšky mezi buddhisty a komunisty je humorný cestopis, ve kterém autor přibližuje Nepál a Čínu. Bohužel se mu ale nepovedlo vyrovnat množství informací o zemích, které navštívil, a mluvení o sobě sama. V nepálské části najdete spoustu zajímavostí o místní kuchyni, kultuře a jazyku, které jsou vyvážené osobními zážitky autora. V Číně jako by se a ale všechno točilo jen kolem něj a ještě se to všechno opakovalo stále dokola. Přesto jsem si z knihy odnesla mnoho zajímavých postřehů a taky jsem se dobře pobavila - a to především díky skvělé audioknižní verzi. Není totiž nad autora, který čte sou vlastní knihu. A jako bonus jistě potěší i skvělý hudební doprovod. Doporučuji vám tedy si cestopis spíše poslechnout.
Pěkná recenze. :) Na Ziburu se už delší dobu chystám, zatím ale nebyl čas. Myslím, že je potřeba správné rozpoložení, ve kterém jsem zatím nebyla...
OdpovědětVymazatDíky a máš naprostou pravdu - je potřeba mít tu správnou náladu :)
VymazatJá snad ještě žádný cestopis nečetla, ale Ziburu doporučují snad všichni, co ho četli nebo znají přímo autora.. takže pokud se někdy naskytne příležitost, asi neodolám. :)
OdpovědětVymazatNo jo, neodolej - asi je potřeba se s ním nebo aspoň s jeho knihami seznámit ;)
Vymazat